Najlepsze kluby ligi niemieckiej

Bundesliga

(niem. Fußball-Bundesliga) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Niemczech, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1962 roku i zarządzana przez Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB) i Deutsche Fussball-Liga (DFL). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 18 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Niemiec, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do 2. Bundesligi (II ligi niemieckiej).

  • Fußball-Club Bayern München e. V., Bayern Monachium – niemiecki klub sportowy z siedzibą w Monachium przy Strasees Bahn w Bawarii. 30 razy zdobył tytuł Mistrza Niemiec (w tym 29 w rozgrywanych od sezonu 1963/64 Bundesligi), 20 razy wygrał Puchar Niemiec. Ponadto, w rozgrywkach europejskich trzykrotnie triumfował w Lidze Mistrzów i trzykrotnie (przed utworzeniem Ligi Mistrzów w 1992 roku) w Pucharze Europy Mistrzów Klubowych[6], dwukrotnie wygrywał Superpuchar Europy oraz po jednym razie wygrał Puchar Zdobywców Pucharów, Puchar UEFA. Czyni to Bayern jednym z nielicznych klubów, który triumfował we wszystkich możliwych turniejach rozgrywanych w Europie.

pobrane (2)

  • Ballspielverein Borussia 09 Dortmund e.V., Borussia Dortmund – niemiecki klub sportowy z siedzibą w Dortmundzie, w którym główną rolę odgrywa sekcja piłki nożnej. Borussia była jednym z klubów-założycieli Bundesligi i jest jednym z najbardziej utytułowanych w Niemczech – na swoim koncie ma osiem tytułów mistrzowskich, cztery puchary Niemiec, pięć Superpucharów Niemiec, Puchar Zdobywców Pucharów z 1966, a także Ligę Mistrzów z 1997 oraz Puchar Interkontynentalny z tego samego roku. Klub był jednym z założycieli nieistniejącej od 2008 roku grupy G-14 zrzeszającej największe kluby Europy.

pobrane (3)

  • Borussia Mönchengladbach (pełna nazwa Borussia Verein für Leibesübungen 1900 e.V. Mönchengladbach) – zawodowy niemiecki klub piłkarski z siedzibą w Mönchengladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii założony w 1900 roku.Jest to jeden z najsłynniejszych i najbardziej utytułowanych klubów niemieckich. Przydomek Die Fohlen, czyli źrebaki został nadany Borussii na skutek ofensywnej i agresywnej gry. Obecnym sponsorem klubu jest konsorcjum finansowe Postbank.

 

pobrane (4)