Najlepsze kluby ligi hiszpańskiej

Primera División

to najwyższa liga hiszpańska piłka nożna . Istnieje od sezonu 1929 i jest obsługiwany przez Liga Nacional de Fútbol Profesional (LFP) (znaną jako LaLiga  , legalnie Liga Nacional de Fútbol Profesional ). Od 2008 do 2016 roku liga była sponsorowana przez Liga BBVA . W 2016 roku LaLiga Santander została potwierdzona jako nowy sponsor nazwy hiszpańskiej ligi piłki nożnej, zastępując BBVA innym bankiem.

Według aktualnego, pięcioletniego rankingu UEFA , kluby z ligi hiszpańskiej osiągnęły najlepsze wyniki w europejskich rozgrywkach w ciągu ostatnich pięciu lat.

120px-Real_Madrid_Logo.svg

  • Futbol Club Barcelona – to klub sportowy z hiszpańskim mieście Barcelona . Klub, w skrócie znany również jako Barça [ ˈbaɾsə ], grał w Primera División ze swoją pierwszą profesjonalną męską drużyną piłkarską od 1929 roku .Klub został założony jako Football Club Barcelona w 1899 roku przez grupę około szwajcarskiego Joan Gamper i rozwinął się symbolem tożsamości kulturowej Katalonii i Catalanism , zwłaszcza pod dyktaturą Franco . Konflikt między dążącymi do niepodległości Katalończykami a hiszpańskim państwem centralnym, które w tamtych czasach coraz bardziej przejawiało się w sporcie, zaowocował trwającą do dziś rywalizacją ze stołecznym klubem Real Madryt . Spotkanie obu klubów nosi nazwę El Clásico i jest uważane za jedno z najważniejszych par piłkarskich na świecie.

120px-Fc_barcelona.svg

  • Club Atlético de Madrid , znany w krajach niemieckojęzycznych, jak Atlético Madryt , to stowarzyszenie założone w dniu 26 kwietnia 1903 klub sportowy z hiszpańskiej stolicy Madrycie , w szczególności za pośrednictwem działu piłkarskiego był znany. Pierwsza męska drużyna piłkarska, która grała mecze u siebie na Estadio Vicente Calderón do września 2017 roku i od tego czasu grała w Wanda Metropolitano , obecnie gra w Primera División , najwyższej hiszpańskiej lidze.Barwy klubu są czerwono-białe, więc zawodnicy i fani w Hiszpanii są znani jako Los Rojiblancos.

150px-Atletico_Madrid_logo_neu